نیک‌رای، صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات

مفهوم سرمایه‌گذاری همواره با دو مفهوم ریسک و بازدهی گره خورده‌است، بنابراین یکی از اصول سرمایه‌گذاری، انتظار کسب بازدهی با سطح در معرض ریسک بودن رابطۀ مستقیمی دارد. در بازار سرمایه گزینه‌های متعددی جهت سرمایه‌گذاری وجود دارد که سرمایه‌گذاران متناسب با سطح ریسک‌پذیری خود، می‌توانند یکی از گزینه ها را انتخاب کنند. یکی از گزینه‌های مناسب با شرایط اقتصادی و تورمی کشور، سرمایه‌گذاری در صنعت املاک و مستغلات است. سابقه سرمایه‌گذاری ها در صنعت املاک و مستغلات کشور نشان‌دهندۀ امکان کسب بازدهی مناسب با کنترل سطح ریسک است. نکته ای که در خصوص این شکل از سرمایه‌گذاری وجود دارد، نیاز به سرمایه‌گذاری به حجم سرمایة کلان است؛ این عامل باعث شده است که تعداد قابل توجهی از سرمایه‌گذاران خرد، توانایی کسب انتفاع از بازار ملک و مستغلات را نداشته باشند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات با هدف جبران این محدودیت، طراحی شده‌اند؛ سرمایه‌گذاران خرد و حتی سرمایه گذاران کلان، از طریق سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها می‌توانند با مدیریت حرفه‌ای دارایی‌های غیرمنقول توسط خبرگان صنعت، بازدهی قابل‌توجهی را کسب کنند.

ویژگـی‌ها:

* عمده سرمایه‌گذاری‌های صندوق املاک و مستغلات (Real Estate Investment Trust) متمرکز بر سرمایه‌‌گذاری در دارایی‌های غیرمنقول است. این دارایی‌ها باید در ایران بوده و گواهی پایان کار معتبر و سند رسمی داشته باشند. کاربری این دارایی‌ها هم می‌تواند مسکونی، تجاری، اداری، صنعتی یا ورزشی باشد.
* فعالیت اصلی صندوق‌های سرمایه گذاری املاک و مستغلات، همان‌طور که از نامش پیداست، خرید و فروش و یا بهره برداری از املاک و مستغلات است. این صندوق‌ها با خرید املاک و اجاره آن‌ها و تقسیم عواید ناشی از اجاره به دارندگان واحد به کسب سود در بازار ملک می‌پردازند و عواید ناشی از این عملیات را بین دارندگان واحد‌های صندوق تقسیم می‌کنند.
* شرکت‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات، سود به دست آمده را بین سرمایه‌گذاران تقسیم می‌کنند. دوره‌های تقسیم سود می‌تواند ماهانه، فصلی یا به صورت سالانه درنظر گرفته شود.بر اساس مقررات، حداقل ۹۰ درصد از سود حاصل از اجاره دارایی‌های غیرمنقول و نیز سود دریافتی ناشی از سرمایه‌گذاری در اوراق بهادار تحت تملک صندوق، بین سرمایه‌گذاران تقسیم می‌شود. 

مزایـا:

* مزایای مالیاتی: در صورت رعایت الزامات قانونی، سود تقسیمی صندوق املاک و مستغلات از مالیات شرکتی معاف می‌باشد.
* نقد شوندگی: واحدهای صندوق‌های املاک و مستغلات خصوصاٌ در صورتی که در بورس اوراق‌بهادار معامله شوند، از نقدشوندگی مناسبی برخوردارند.
* تنوع سرمایه‌گذاری: صندوق املاک و مستغلات امکان سرمایه‌گذاری در مستغلات غیرمسکونی مانند هتل‌ها، مراکز خرید و سایر مستغلات تجاری و صنعتی را فراهم می‌آورد.
* مدیریت حرفه‌ای: با سرمایه‌گذاری در صندوق املاک و مستغلات، سرمایه‌گذاران از مدیریت حرفه‌ای برای ادارۀ سبد دارایی‌های مبتنی بر املاک و مستغلات بهره‌مند می‌شوند؛ همچنین، سرمایه‌گذاران در صندوق، در سبدی از دارایی‌های غیر منقول سرمایه‌گذاری می‌کنند و به واسطه تنوع بخش دارایی‌ها، سطح ریسک کلی سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد.

انواع صندق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات

صندوق سهامی یا مالکیت مستغلات (Equity REIT)

این صندوق‌ها، املاک و مستغلات درآمدزا را خریداری کرده و اداره می‌کنند. این صندوق‌ها در طیف گسترده‌ای از انواع فعالیت‌های لیزینگ، تعمیر و نگهداری و ساخت و ساز املاک و مستغلات کار می‌کنند. علاوه بر این، از توانایی ارائه خدمت به متقاضیان اجاره دارایی‌های غیر منقول نیز برخوردارند. درآمد این نوع صندوق ها از طریق مالکیت تعداد زیادی دارایی غیرمنقول تجاری مثل هتل‌ها و مراکز تجاری محقق می‌شود. صندوق ها از طریق جمع‌آوری اجاره ها و یا فروش دارایی‌های غیرمنقولی که مدت طولانی تحت مالکیت خود داشتند، بازدهی خود را کسب کنند.

صندوق املاک و مستغلات رهنی (Mortgage REIT)

عمده سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات رهنی بر روی سبدهای سرمایه‌گذاری مستقیم انجام می‌شود. این سرمایه گذاری ها از طریق اعطای وام به صاحبان مستغلات و شرکت‌های عملیاتی مستغلات انجام می‌شوند. سرمایه‌گذاری‌های غیرمستقیم از طریق خرید وام‌های رهنی و اوراق بهادار با پشتوانه رهن صورت می‌پذیرد. به طور معمول درآمد این صندوق‌ها بیشتر از سایر انواع صندوق‌های املاک و مستغلات است؛ البته درآمد صندوق‌ها میتوانند متناسب با نرخ اوراق رهنی، نوسان داشته باشد.

صندوق‌های سرمایه گذاری املاک و مستغلات ترکیبی (Hybrid REIT)

این نوع از صندوق‌های سرمایه‌گذاری، درواقع ترکیبی از صندوق‌های سهامی و صندوق‌های رهنی هستند. سبد سرمایه‌گذاری این صندوق ها شامل ترکیبی از دارایی‌های واقعی، مستغلات، ملکی و مالی می‌شوند. وضعیت درآمد این نوع صندوق متناسب با ترکیب دارایی‌های آن‌، تعیین می‌شود.

شبکه‌های اجتماعی

ما را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.